Ogłoszenia

Organizacje pozarządowe w Tarczy - zwolnienie 50% z ZUS

Tarcza antykryzysowa zawiera przepisy, które pozwalają różnym podmiotom przetrwać trudną sytuację – wśród tych podmiotów są także organizacje pozarządowe. Jednym z ważnych dla NGO przepisów będzie 50% zwolnienie ze składek ZUS.

Zwolnienie z opłacenia 50% należności za dany miesiąc dotyczy płatników składek, którzy prowadzili działalność:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń mniej niż 50 ubezpieczonych.

Przypominamy również, że jest możliwość zwolnienia 100% ZUS dla małych i trochę większych NGO-sów (takie, które zgłosiły do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób). Więcej informacji (kliknij tutaj)

Zwolnienie jest dla PŁATNIKÓW!

To podstawowa zasada, którą warto tu powtórzyć i zapamiętać. Organizacje pozarządowe, nie powinny zastanawiać się czy forma prawna, w ramach której prowadzą działalność, jest odpowiednia do zwolnień. Nie ma znaczenia czy są stowarzyszeniem, fundacją, stowarzyszeniem zwykłym czy nawet klubem sportowym. Ma znaczenie czy są „płatnikiem” czyli zatrudniają pracowników i zgłaszają ich do ubezpieczenia.

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych mogą być zarówno pracownicy (zatrudnienie na umowę o pracę) jak i współpracownicy – np. zatrudniani w ramach umowy zlecenia. Zwolnienie będzie dotyczyć obu kategorii (form zatrudnienia). Obie kategorie będą się też oczywiście liczyły przy ustalaniu ile osób organizacja pozarządowa zgłosiła do ubezpieczenia. Pamiętajmy, że zwolnienie 50% dotyczy płatników, który zgłosili do 49 osób.

Na czym polega ulga - zwolnienie?

Ulga dotyczy zwolnienia płatnika - w tym NGO - z obowiązku opłacenia 50% należnych składek za okres marzec-maj 2020 r., o ile spełnia przesłanki i złoży wniosek najpóźniej do 30 czerwca 2020 roku.

ZUS informuje, że „przepisy nie przewidują minimalnej i maksymalnej kwoty należności z tytułu składek, którą może objąć zwolnienie, za wyjątkiem osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących oraz duchownych, dla których obejmuje wyłącznie składki od najniższej podstawy ich wymiaru” (wyjątek nie będzie więc dotyczył NGO-sów). Zwolnienie dotyczy składek, które nie zostały opłacone. ZUS robi jednak wyjątek dla składek marcowych.

Które rodzaje składek są objęte zwolnieniem? Wszystkie. Składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych.

Konieczny jest wniosek

Jak składamy wniosek? Na stronie ZUS znajdziemy zarówno sam formularz, jak i wyliczone sposoby na jego złożenie. Poniżej fragment z instrukcji ZUS.

Aby otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek musisz złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek (wniosek RDZ, plik pdf 1,2mb), plik do wypełnienia i wydruku, pobierz na dysk zanim wypełnisz

Wniosek o zwolnienie możesz przekazać:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS (skorzystaj z instrukcji plik docx 635kb) – wniosek na PUE ZUS zostanie wkrótce zaktualizowany. Jeżeli chcesz przekazać wniosek elektronicznie skorzystaj z wniosku, który jest aktualnie dostępny. Jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl (link do strony zewnętrznej) – wniosek na PUE ZUS zostanie wkrótce zaktualizowany. Jeżeli chcesz przekazać wniosek elektronicznie skorzystaj z wniosku, który jest aktualnie dostępny. Jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
  • za pośrednictwem poczty,
  • osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

ZUS informuje, że w przypadku wątpliwości skontaktuje się z wnioskodawcą.

Okres zwolnienia

Pamiętajmy - na razie zwolnienie można otrzymać tylko za okres marzec, kwiecień i maj. Jednak istnieje możliwość przedłużenia tego okresu przez Radę Ministrów (zobacz art. 31zy). 

Kiedy składać wnioski?

Wniosek można złożyć już teraz. Graniczny termin na złożenie wniosku to 30 czerwca 2020 r.

Więcej informacji na stronie www.publicystyka.ngo.pl (kliknij tutaj)

    [treść archiwalna]
  • autor: publicystyka.ngo.pl

Wstecz