ZDROWIE

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia, czyli Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ten dzień przypomina nam, że osoby autystyczne są wśród nas. Autyzm nie musi być widoczny. To może być ten chłopak, który zawsze się uśmiecha, gdy rozmawia z kolegami, ale gdy jest sam to nie rozumie, co się dzieje i potrzebuje wsparcia. To może być ta dziewczyna, co ma najlepsze oceny, ale nie ma przyjaciół. Autyzm to inne działanie mózgu.

Słuchajmy osób autystycznych, wspierajmy je i miejmy świadomość, że są wśród nas.

Najczęstsze mity o autyzmie to:

  • Każdy jest trochę autystyczny.

Nie, to jest nieprawda. Posiadam czarną plamkę na udzie, ale czy to oznacza, że jestem czarnoskóra? No nie. Tak samo jest z autyzmem, ktoś może mieć cechę, która również występuje, gdy ktoś ma autyzm, ale nie oznacza to, że jest „trochę autystyczny”.

  • Zespół Aspargera to lekki autyzm. 

Zespołu Aspargera nie można określić, jako lekki lub ciężki przypadek. Każdy ma inne trudności. Ktoś może mieć problem z pisaniem, a inna osoba z liczeniem, ale to nie znaczy, że któraś z tych osób ma lżej.

  • Po wyglądzie można rozpoznać, ze ktoś ma autyzm.

Nie ma czegoś takiego jak osoba „nie wyglądająca jakby miała autyzm”. Po prostu „wyglądająca inaczej niż stereotypy”. Nie ma też cech fizycznych, które wskazywałyby na to, że ktoś ma autyzm.

  • Osoby autystyczne nie mają uczuć.

Osoby w spektrum autyzmu mogą doświadczać całego zakresu emocji, takich jak szczęście, smutek, gniew, frustracja, zaskoczenie i wiele innych.

  • Autyzm występuje częściej u chłopców.

Wydaje się, że autyzm występuje częściej u chłopców, ale dziewczynki częściej „maskują” swój autyzm, ucząc się umiejętności interakcji ze światem lepiej niż chłopcy. Może to oznaczać, że wiele autystycznych dziewcząt otrzymuje diagnozę znacznie później niż chłopcy.

  • Osoby autystyczne są agresywne.

Badania wskazują, że agresja jest równie powszechna wśród osób autystycznych jak i nie.

  • Osoby autystyczne nie utrzymują kontaktu wzrokowego.

To stwierdzenie jest fałszywe. Chociaż niektóre osoby w spektrum autyzmu mogą mieś trudności z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego, to nie dotyczy to wszystkich.

  • Osoby autystyczne są niepełnosprawne intelektualnie.

Zdarza się, że niektóre osoby maią towarzyszące im niepełnosprawność intelektualną, ale nie jest to reguła. Autyzm nie musi występować z nią. Więcej osób w spektrum autyzmu nie ma niepełnosprawności intelektualnej niż ją ma.

  • Każda osoba autystyczna interesuje się pociągami.

Niektóre osoby autystyczne mogą interesować się pociągami, ale tak samo jak każdy inny człowiek, mogą również interesować się innymi rzeczami, takimi jak: sztuka, muzyka, sport, matematyka czy literatura.

  • Można zostać zdiagnozowanym, jako autystyczne tylko, jako dziecko.

To błędne przekonanie wynika z faktu, że większość przypadków autyzmu jest diagnozowana u dzieci w wieku poniżej trzech lat.

  • Szczepionki powodują autyzm.

Chociaż jest to stosunkowo powszechnie znany mit, w rzeczywistości jest po prostu nieprawdziwy. Najnowsze badania mówią, że autyzm jest dziedziczny.

  • autor: źródło informacji:www.atypowadziewczyna.wordpress.com
  • informacja w formie graficznej
  • informacja w formie graficznej
  • informacja w formie graficznej
  • grafika dot. depresji

Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze. 23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Depresja ma wiele twarzy. Może widzisz ją codziennie w lustrze, mijasz na korytarzu lub gdy przeglądasz social media. W Polsce mamy ponad 1,2 miliona takich twarzy.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to doskonały moment do rozmowy o tej trudnej chorobie, okazania wsparcia i zatrzymania się na chwilę, poobserwowania siebie i bliskich. Niestety, dla wielu ludzi depresja nadal jest oznaką słabości, tematem wstydliwym i dlatego zamiatanym pod dywan.
  • Fragment granatowej teczki, logotyp Fundacji im. Ernesta Wójcickiego

…w trosce o kobiety…

W poniedziałek 19 lutego 2024 r. odbyło się szkolenie dla personelu medycznego Nowodworskiego Centrum Medycznego. Na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim, specjalistki z Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego przeprowadziły szkolenia dla personelu medycznego pn. „Prawne aspekty postępowania personelu medycznego w przypadku martwego urodzenia lub poronienia oraz zasady komunikacji z pacjentką”.

  • plakat promujący szkołę rodzenia

Przyszły Rodzicu, weź udział w zajęciach Szkoły Rodzenia!

Przypominamy, że od kilku lat na terenie powiatu można skorzystać z bezpłatnych zajęć w ramach Szkoły Rodzenia działającej na zlecenie władz powiatu nowodworskiego.

Uczestnictwo w szkole rodzenia nie jest obowiązkowe, nie mniej jednak zachęcamy do wzięcia udziału. Szkoła rodzenia jest przeznaczona dla wszystkich osób, bez względu na wiek czy liczbę posiadanych już dzieci. Wykwalifikowana kadra Nowodworskiego Centrum Medycznego objaśni wszystkie tajemnice porodu i sprawi, że przyszli rodzice będą do niego doskonale przygotowani. Poza tym, podczas zajęć uczestnicy pozyskują najważniejsze informacje dotyczące karmienia, opieki nad niemowlęciem oraz pierwszej pomocy.

  • tekst czekamy na ciebie, obok nawilżacz powietrza

Dołącz do grupy na Facebooku

Starosta Nowodworski Krzysztof Kapusta zaprasza przyszłych rodziców do dołączenia do grupy Facebookowej Oddział Położniczo - Noworodkowy w Nowym Dworze Mazowieckim która powstała by przybliżyć warunki porodu i pobytu w nowodworskim szpitalu.
  • sala wypełniona ludźmi

Zapobiegaj depresji u dzieci i młodzieży – podsumowanie konferencji profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w obecnej rzeczywistości

15 marca 2023 r. odbyła się zorganizowana przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Nowym Dworze Mazowieckim przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Dworze Mazowieckim - Konferencja profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w obecnej rzeczywistości. Sala w Nowodworskim Ośrodku Kultury została wypełniona niemal po brzegi.
  • zielone tło, zarys dziecka i osoby starszej

Kampania „Daj życie” – transplantologia w Polsce

26 stycznia 1966 roku w naszym kraju przeprowadzono pierwszy udany przeszczep nerki.

W Polsce panuje przekonanie, że to rodzina decyduje o przeszczepieniu narządów zmarłego krewnego, co nie znajduje potwierdzenia w treści obowiązujących przepisów polskiego prawa. Niekiedy tylko osoba bliska zmarłego informuje personel medyczny o tym, czy zmarły wyraził za życia sprzeciw na pośmiertne pobranie jego narządów.
  • plakat promujący kampanię

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją

W Polsce na depresję choruje ok. 1,5 miliona osób. Na świecie, zgodnie z danymi WHO, ta liczba przekroczyła już 350 milionów. To najczęściej spotykane zaburzenie psychiczne.
  • logo organizacji

Wykrycie oznacza życie

W lutym obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jest to okazja do zwrócenia uwagi na ogromną rolę działań prewencyjnych i profilaktyki nowotworów, zadbania o własne zdrowie, zwiększenia świadomości dotyczącej chorób nowotworowych.
  • plakat promujący kampanię o depresji

DEPRESJA – przyczyny, objawy, jak sobie z nią radzić?

Dla osób borykających się z depresją powstał Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. Program na lata 2022 – 2024 adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 21 roku życia. Udział w nim jest bezpłatny.
  • portal diety na każde urządzenie

Diety – sprawdzone przepisy podane w nowy sposób

Portal Diety NFZ powstał w celu promowania zdrowego odżywiania, które jest kluczowe dla zachowania zdrowia. W portalu Diety NFZ promowane są zdrowe nawyki żywieniowe, jest on również wsparciem dla osób z różnymi chorobami przewlekłymi w wyborze odpowiedniego menu. Z portalu korzysta już ponad pół miliona użytkowników.
  • tunel, w oddali sylwetka człowieka

Potrzebujesz pomocy? - Informacja dot. przeciwdziałaniu samobójstwom

W sytuacjach trudnych, z którymi nie możemy sobie poradzić – tracimy nadzieję. Wtedy nierzadko przychodzą czarne myśli, rezygnacyjne, czasem samobójcze.

W Polsce każdego dnia umiera śmiercią samobójczą 14 osób, czyli około 5 tysięcy osób rocznie (najczęściej są to mężczyźni i osoby w wieku produkcyjnym 30-70 lat). Dużym problemem zdrowia publicznego są samobójstwa dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat. Śmiercią samobójczą ginie w Polsce ok. 100 nastolatków rocznie.
  • logo ddom

Dołącz do Dziennego Domu Opieki

Z Dziennego Domu Opieki skorzystają osoby niesamodzielne, w szczególności osoby powyżej 65 lat, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.
  • mata do ćwiczeń obok telefon

Moje Fizjo+. Aplikacja, która pomoże Ci w walce z bólem kręgosłupa

Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił do pobrania aplikację Moje Fizjo+, która doraźnie ma pomóc w walce z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, barku i biodra.
Celem aplikacji jest przedstawienie ćwiczeń poprawiających elastyczność i siłę mięśni, co w połączeniu z automasażem, może złagodzić ból lub go wyeliminować.
  • plakat promujący szczepienia przeciwko pneumokokom

Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób po 50 roku życia

Nasza Przychodnia w Nowym Dworze Mazowieckim zaprasza do skorzystania z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom realizowanym w ramach „Programu polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 50 roku życia z województwa mazowieckiego”.
  • plakat sprawdź gdzie się zaszczepisz przeciw grypie

Szczepienia przeciwko grypie

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia została opublikowana lista placówek, w których można się zaszczepić. Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę.
  • rezonans magnetyczny w szpitalu

Pracownia rezonansu magnetycznego w szpitalu

Od listopada 2021 r. zapraszamy do zapisów w nowo otwartej pracowni rezonansu magnetycznego. Został tam uruchomiony najnowszej generacji 1,5 - teslowy aparat rezonansu magnetycznego.
  • logo alzheimer rozumiem wspieram

„Alzheimer – rozumiem – wspieram” – kampania informacyjna

Temat chorób otępiennych jest ważnym problemem społecznym. Dziś w naszym kraju ponad 500 tysięcy osób żyje z otępieniem, w tym 300 tysięcy z chorobą Alzheimera. Prognozy wskazują, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej.