AKTUALNOŚCI

Koronawirus - co warto wiedzieć

Na dzień 3 marca br. Starosta Nowodworski zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego zostanie dokonana analiza aktualnej sytuacji na terenie powiatu i określone zasady postępowania na najbliższe dni w zakresie zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem.

Należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie zasad higieny przebywając w obiektach użyteczności publicznej, środkach komunikacji zbiorowej czyli często myć lub dezynfekować ręce.

Jak informuje Puls Medycyny koronawirusy najlepiej "czują się" i najłatwiej im przetrwać w chłodnym, wilgotnym środowisku. W zależności od materiału i warunków ludzkie koronawirusy mogą pozostawać zakaźne od 2 godzin do 9 dni. W temperaturach około 4 st. C niektóre rodzaje koronawirusów mogą pozostać aktywne do 28 dni. W temperaturze 30-40 stopni Celsjusza utrzymywały się przez krótszy czas.

W temperaturze pokojowej koronawirus odpowiedzialny za przeziębienie (HCoV-229E) utrzymywał się znacznie dłużej przy 50% wilgotności niż przy 30% wilgotności. Wirus MERS -CoV na powierzchni stali przetrwał 48 godzin w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Dwa analizowane badania dotyczyły przetrwania na powierzchni papieru dwóch szczepów wirusa powodującego SARS. Jeden wytrzymywał 4 - 5 dni, inny - zaledwie 3 godziny.

Jakie środki niszczą koronawirusy:

Środki, którymi można szybko i skutecznie zdezaktywować koronawirusy, wydają się proste i łatwo dostępne – to na przykład woda utleniona, etanol i podchloryn sodu (główny składnik wybielacza). Nadtlenek wodoru był skuteczny przy stężeniu 0,5% już po minucie od momentu użycia. Także dezynfekcja powierzchni 0,1% roztworem podchlorynu sodu lub 62 – 71% etanolem znacznie zmniejszyła zakaźność koronawirusa zaledwie w ciągu 1 minuty. Natomiast w przypadku chlorku benzalkonium (obecny np. w odkażających pastylkach do ssania i sprejach do gardła) wyniki okazały się sprzeczne, a diglukonian chlorheksydyny, często stosowany jako miejscowy środek antyseptyczny, był nieskuteczny.

Naukowcy podkreślają, że wśród środków zapobiegawczych szczególnie ważne jest mycie rąk, co potwierdziło się w praktyce podczas epidemii SARS. Chociaż wyniki dotychczasowych badań, analizowane przez naukowców z Niemiec, nie dotyczyły COVID-19, autorzy uważają, że wyniki mogą dotyczyć także i tego koronawirusa. Wszystkie objęte analizą ludzkie koronawirusy wydają się bowiem podatne na te same czynniki chemiczne.

W dniu 27.02.2020 r. odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Nowym Dworze Mazowieckim zwołane w trybie nadzwyczajnym.

W posiedzeniu udział wzięli m.in. Starosta Nowodworski, Komendant Powiatowy Policji, zastępca Komendanta Powiatowego PSP, zastępca Prezesa MPL Warszawa/Modlin, p. o. dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, Komendant Posterunku Straży Granicznej Warszawa - Modlin, przedstawiciele OSP, Straży Miejskiej, Kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Starostwa, przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej oraz naczelnicy i pracownicy merytorycznych wydziałów Urzędu Miejskiego.

Z oceny aktualnej sytuacji której dokonali Zastępca Prezesa MPL Warszawa/Modlin oraz p.o. dyrektora Sanepid w Nowym Dworze Mazowieckim, wynika, że wszystkie osoby docierające do Nowego Dworu Mazowieckiego drogą lotniczą z kierunku Włoch są od wtorku podawane kontroli temperatury ciała. W przypadku stwierdzenia jej podwyższenia, osoby są odwożone do szpitala zakaźnego w Warszawie. Pozostałe osoby są proszone o wypełnienie karty informacyjnej i są instruowane dokąd mają się udać w przypadku wystąpienia objawów chorobowych.
Osoby, które powróciły w ostatnim okresie lub będą powracać z kierunków azjatyckich, Włoch lub innych państw, w których występują ogniska koronawirusa innymi środkami transportu (koleją, autokarem, samochodem osobowym), u których występują objawy chorobowe (wysoka temperatura i kaszel) proszone są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Chemików 6, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki, tel.: 22 775-34-61.

tel.: 800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Najbliższy szpital zakaźny: Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, ul. Wolska 37, 01 – 201 Warszawa, tel.: (22) 33 55 351.

    [treść archiwalna]
  • autor: Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, data: 2020-02-28

Wstecz