AKTUALNOŚCI

Jak nie dać się nabrać na fałszywe treści w internecie?

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 realizowało projekt „Prawda czy fałsz, czyli jak rozpoznać fejka”. Zadanie publiczne zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Celem projektu było rozwijanie umiejętności uczenia się, poszukiwania i weryfikowania informacji, odporności na dezinformacje i fake-newsy. Przeprowadzono warsztaty dla uczniów klas IV-VIII. W trakcie warsztatów uczniowie poznali zagadnienia dot. weryfikacji i krytycznej analizy informacji medialnych, oceniania prawdziwości przekazów w szczególności w mediach społecznościowych, skutecznego sprawdzania wiarygodności źródeł, identyfikowania fake newsów oraz medialnych manipulacji i obrony przed nimi. Zajęcia były prowadzone w atrakcyjny sposób, przy wykorzystaniu praktycznych narzędzi dostępnych dla każdego i skupiały się na aktualnych przykładach.

Jak rozpoznać fake newsa?

  • Emocjonalny język
  • Chwytliwy, często kontrowersyjny tytuł
  • Niewiarygodne źródło informacji lub jego brak

Oto siedem przykazań jak nie dać się nabrać:

  1. Oceń źródło

Sprawdź wiarygodność źródła, przeanalizuj dokładnie stronę – liczbę polubieni, dane kontaktowe, historię profilu, pochodzenie i autentyczność zdjęć.

  1. Przeczytaj więcej

Nie ograniczaj się do czytania samych nagłówków. Mogą być prowokacyjne, aby skłonić Cię do kliknięcia. Nigdy nie czerp wiedzy z samych nagłówków. Nie udostępniaj treści, których nie przeczytałeś w całości.

  1. Sprawdź autora

Czy jesteś w stanie zidentyfikować autora informacji?. Sprawdź jego wiarygodność. Jeśli źródło jest anonimowe powinno to wzbudzić twoją podejrzliwość.

  1. Sprawdź datę

Czy to jest aktualna informacja? Sprawdź czy artykuł dotyczy bieżących wydarzeń, czy data jest prawdziwa.

  1. Zbadaj fakty

Jeśli informacja brzmi niewiarygodnie, może t być satyra. Sprawdź czy artykuł zawiera opinie prawdziwych ekspertów, wyniki badań, infografiki, konkretne liczby.

  1. Uważaj na stronniczość

Zastanów się, czy Twoje własne przekonania się wpływają na odbiór informacji. Nie traktuj informacji, jako prawdziwych tylko, dlatego, że przekazują to, co chcesz usłyszeć.

  1. Zapytaj ekspertów – Międzynarodowa Sieć Weryfikacji Faktów

Przed podaniem dalej informacji zweryfikuj jej prawdziwość na portalach fact-checking, tj. stronach poświęconych fake newsom.

Wstecz