AKTUALNOŚCI

Informacja nt. bezpłatnych programów profilaktycznych

Szanowni Państwo,

Informujemy o możliwości skorzystania z bezpłatnych programów profilaktycznych, realizowanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w ramach profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK) oraz pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, w ramach profilaktyki gruźlicy.

Szczegółowe informacje na temat dostępności do świadczeń w ww. programach, warunków kwalifikacji do udziału w nich oraz zakresu wykonywanych świadczeń, dostępne są na stronie http://www.nfz-warszawa.pl w zakładce „dla pacjenta, profilaktyczne programy zdrowotne”.

Sprawdź, gdzie i jakie bezpłatne badania profilaktyczne możesz wykonać https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne

Program profilaktyki chorób układu krążenia ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych chorób układu krążenia, a tym samym jak najszybsze podjęcie przez lekarza odpowiedniego leczenia. Adresowany do osób, będących w danym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu.

Do realizacji Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia zobowiązany jest każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który posiada umowę z NFZ lub jest zatrudniony w podmiocie, który taką umowę ma zawartą.

Kryteria kwalifikacji do udzielania świadczeń gwarantowanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia:

Osoby obciążone następującymi czynnikami ryzyka:

  1. nadciśnienie tętnicze krwi (wartość RR > 140/90 mmHg),
  2. zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu),
  3. palenie tytoniu,
  4. niska aktywność ruchowa,
  5. nadwaga i otyłość,
  6. upośledzona tolerancja glukozy,
  7. wzrost stężenia fibrynogenu,
  8. wzrost stężenia kwasu moczowego,
  9. nadmierny stres,
  10. nieracjonalne odżywianie,
  11. wiek,
  12. płeć męska,
  13. obciążenia genetyczne,

znajdujące się na liście pacjentów zadeklarowanych do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, spełniające powyższe kryteria.

Więcej na stronie http://www.nfz-warszawa.pl w zakładce „dla pacjenta, profilaktyczne programy zdrowotne”.

Program profilaktyki gruźlicy

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię - prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory na gruźlicę - prątkujący. Osoba chora na gruźlicę podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania / odpluwania / głośnego śmiechu, mówienia, wydala prątki wraz z kropelkami śluzu. Zakażenie drogą powietrzną, zwane także zakażeniem inhalacyjnym (kropelkowym) jest najczęstszym sposobem zakażenia.

Gruźlica klasyfikowana jest jako choroba społeczna, a więc związana z warunkami bytowania: życia (mieszkanie, odżywienie), pracy i wypoczynku. Przyczyną rozwoju choroby u zakażonego, jest osłabienie sił obronnych organizmu. Najczęstszymi czynnikami zewnętrznymi osłabiającymi organizm ludzki są: niedożywienie oraz złe warunki mieszkaniowe.

Do czynników wewnętrznych sprzyjających zachorowaniu na gruźlicę należą:

  • zakażenie HIV,
  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby krwi,
  • schyłkowa niewydolność nerek,
  • leczenie immunosupresyjne, np. w stanach po transplantacji,
  • pylica płuc,
  • leczenie sterydami przez okres dłuższy niż 3 tygodnie w dawce powyżej 15 mg/dobę,
  • szybka utrata masy ciała.

Kryteria kwalifikacji do udzielania świadczeń gwarantowanych w ramach profilaktyki gruźlicy:

1. Osoby dorosłe, które dokonały wyboru pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, nieposiadające w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym:

  1. osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą, lub
  2. osoby, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności:
  • długotrwałe bezrobocie,
  • niepełnosprawność,
  • długotrwałą chorobę,
  • uzależnienie od substancji psychoaktywnych,
  • bezdomność.

2. Pisemne oświadczenie świadczeniobiorcy, z którego wynika, że w okresie ostatnich 24 miesięcy nie podlegał on badaniu ankietowemu pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej w ramach profilaktyki gruźlicy (także u innych świadczeniodawców).

Więcej na stronie http://www.nfz-warszawa.pl

w zakładce „dla pacjenta, profilaktyczne programy zdrowotne”.

źródło: Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ w Warszawie

Wstecz