AKTUALNOŚCI

Ważne przy zagospodarowaniu przestrzennym gmin!

W dniu 25 lutego 2016 r w południe odbyło się spotkanie, którego tematem była prezentacja „Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w skali 1:10 000”. W uczestniczyli przedstawiciele gmin i zainteresowani pracownicy starostwa, Opracowanie zostało sfinansowane z budżetu powiatu nowodworskiego. Wyniki przeprowadzonych prac wskazały obszary naturalnych zagrożeń geologicznych, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w procesie planowania przestrzennego danej gminy. Uczestnicy otrzymali opracowanie nagrane na płycie, aby mogli je udostępniać autorom miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin.

Opracowanie zaprezentowali współautorzy mapy – pracownicy naukowi Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie dr Jacek Rubinkiewicz i dr Dariusz Grabowski. Profesjonalnie i ciekawie przedstawili uwarunkowania do tworzenia się osuwisk na tle budowy geologicznej obszaru Powiatu Nowodworskiego. Północna jego część ma charakter wysoczyzny morenowej z zaznaczającymi się pagórkami moren czołowych kemów i wydm, natomiast południowa w dolinach rzek obejmuje tarasy związane z akumulacją rzeczną.

Problematyka ruchów masowych dotyczy przede wszystkim zboczy dolin rzecznych, zwłaszcza w tych odcinkach, w których zbudowane są one z utworów o zmiennej przepuszczalności. Osuwiska zostały rozpoznane na  zboczach dolin Wisły, Narwi, Wkry, których wysokość nie przekracza 10 m a stopień nachylenia kształtuje się w granicach 2-20 procent. W ramach badań udokumentowane zostało 58 osuwisk i wyznaczono 43 tereny zagrożone ruchami masowymi ziemi. Są to tereny, na których budownictwo powinno być wykluczone, lub ograniczone i dopuszczone jedynie po wykonaniu dokumentacji geologiczno - inżynierskiej lub geotechnicznej. Ważnym aspektem jest zachowanie szaty roślinnej porastającej obszary osuwisk i terenów zagrożonych ponieważ hamuje ona w sposób istotny rozwój ruchów masowych.

    [treść archiwalna]
  • autor: Halina Kolibabska - Geolog powiatowy
  • Geolog powiatowy Halina Kolibabska
  • Spotkanie dot. osuwisk

Wstecz