Zapobiegaj depresji u dzieci i młodzieży – konferencja profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w obecnej rzeczywistości
W Polsce każdego dnia umiera śmiercią samobójczą 14 osób, czyli około 5 tysięcy osób rocznie. Dużym problemem zdrowia publicznego są samobójstwa dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat. Śmiercią samobójczą ginie w Polsce ok. 100 nastolatków rocznie. Według statystyk amerykańskich ryzyko wystąpienia przynajmniej jednego epizodu zaburzeń depresyjnych u osób poniżej 18 roku życia wynosi około 20%. Szacuje się, że połowa pierwszych w życiu ataków depresji ma miejsce w okresie dojrzewania, a wczesny początek wiąże się w tej chorobie z cięższym jej przebiegiem. Jeśli u pacjenta rozwinie się pełnoobjawowa depresja, to społeczne koszty choroby są bardzo wysokie, a szansa na wyleczenie wynosi zaledwie 50-60%. Znaczenie profilaktyki trudno w tej sytuacji przeceniać.
Kilkulatek mało kiedy deklaruje, że odczuwa przygnębienie czy smutek. Targające nim emocje objawiają się zwykle pod postacią somatyczną, np. w postaci biegunek, nudności, bólów brzucha, moczenia czy kłopotów z zasypianiem. Dotychczas ulubione zabawy przestają przynosić dziecku radość, jest znudzone i brakuje mu energii. Często również zamiast permanentnego stanu przygnębienia, dziecko depresyjne cechuje rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, złość a nawet agresja (w tym również autoagresja). Do tego wszystkiego dochodzą również problemy w szkole: zarówno trudności w kontaktach z nauczycielami i rówieśnikami, jak również obniżenie się wyników i postępów w nauce.
Dlatego naucz się reagować – przyjdź na Konferencję profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w obecnej rzeczywistości zorganizowaną przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Mazowieckim. Konferencja odbędzie się 15 marca br. (środa) o godzinie 10:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
Plan konferencji:
- Bieżąca sytuacja, kondycja psychiczna dzieci i młodzieży.
- Istotne problemy młodzieży, autoagresywne zachowania i samookaleczenia.
- Uzależnienia.
- Zaburzenia depresyjne.
- Myśli i próby samobójcze.
- Instytucje, które mogą nieść pomoc i wsparcie młodemu człowiekowi w trudnych chwilach i sytuacjach zagrożenia.
Źródła: https://forumprzeciwdepresji.pl/391/, https://www.primopsyche.pl/pl/