Powiat Nowodworski

Przejście do sekcji:

Odnośniki

Menu

Treść

Przyszły Rodzicu, weź udział w zajęciach Szkoły Rodzenia!

Przypominamy, że od kilku lat na terenie powiatu można skorzystać z bezpłatnych zajęć w ramach Szkoły Rodzenia działającej na zlecenie władz powiatu nowodworskiego.

Uczestnictwo w szkole rodzenia nie jest obowiązkowe, nie mniej jednak zachęcamy do wzięcia udziału. Szkoła rodzenia jest przeznaczona dla wszystkich osób, bez względu na wiek czy liczbę posiadanych już dzieci. Wykwalifikowana kadra Nowodworskiego Centrum Medycznego objaśni wszystkie tajemnice porodu i sprawi, że przyszli rodzice będą do niego doskonale przygotowani. Poza tym, podczas zajęć uczestnicy pozyskują najważniejsze informacje dotyczące karmienia, opieki nad niemowlęciem oraz pierwszej pomocy.

Dołącz do grupy na Facebooku

Starosta Nowodworski Krzysztof Kapusta zaprasza przyszłych rodziców do dołączenia do grupy Facebookowej Oddział Położniczo - Noworodkowy w Nowym Dworze Mazowieckim która powstała by przybliżyć warunki porodu i pobytu w nowodworskim szpitalu.

To stąd dowiecie się Państwo jak wyglądają odnowione sale położnicze, sale dla mam po porodzie, Oddział intensywnej opieki medycznej oraz stanowisko do pielęgnacji noworodka, co powinno znaleźć się w torbie do szpitala dla mamy i maluszka, a także skorzystać ze specjalnie przygotowanego planu porodu zgodnego ze Standardem Opieki Okołoporodowej.

Już dzisiaj bardzo dziękuję za pozytywne komentarze, które pojawiają się na grupie. Jest to bardzo budujące dla personelu. Jestem dumny, że spełnia on najwyższe standardy opieki nad mamą i noworodkiem.

Zapobiegaj depresji u dzieci i młodzieży – podsumowanie konferencji profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w obecnej rzeczywistości

15 marca 2023 r. odbyła się zorganizowana przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Nowym Dworze Mazowieckim przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Dworze Mazowieckim - Konferencja profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w obecnej rzeczywistości. Sala w Nowodworskim Ośrodku Kultury została wypełniona niemal po brzegi.

Uczestnicy dowiedzieli się m.in., że:

 • Płeć nie różnicuje w istotny sposób rozpowszechniania chorób psychicznych.
 • Największe rozpowszechnianie chorób psychicznych dotyczy młodzieży w wieku 16-17 lat.
 • W młodszej grupie wiekowej (u dzieci) przeważają zaburzenia internalizacyjne, w tym przede wszystkim fobie.
 • Wg danych GUS w 2021 r. samobójstwa były drugą pod względem liczebności przyczyną zgonów nastolatków w grupie wiekowej 15-19 lat – blisko co piąty przypadek śmierci w tej grupie nastąpił w wyniku samobójstwa. Blisko trzykrotnie częściej próby samobójcze zakończone zgonem podejmowali chłopcy.

Ponadto przedstawiono inne ważne statystyki, m.in. w zakresie ilości prób samobójczych i badań przeprowadzanych wśród dzieci i młodzieży pod kątem zaburzeń psychicznych. Zaprezentowano też techniki rozmów i ćwiczeń dla poprawy zdrowia psychicznego.

Konferencję uświetnił występ Dominika Rachonia w przedstawieniu Apofenia.

Szczególne podziękowania dla:

 • Nowodworskiego Ośrodka Kultury – za udostępnienie obiektu,
 • Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowym Dworze Mazowieckim – za inicjatywę przeprowadzenia konferencji,
 • Alicji Jaworskiej z PSSE w Nowym Dworze Maz. – za koordynację i organizację konferencji,
 • Jacka Gawrońskiego pedagoga i terapeuty – za poprowadzenie konferencji

oraz za wystąpienie:

 • Marleny Skorupki kierownika promocji zdrowia i komunikacji społecznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie,
 • Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckiem,
 • Izabeli Tomaszewskiej psychologowi i psychoterapeucie EMDR Akredited Practitioner Centrum Psychoterapii i Rozwoju „Nasza Strefa” Warszawa,
 • Bożeny Falkowskiej psychologa i psychoterapeuty CBT z Fundacji „Twarze Depresji”,
 • Joanny Wielochy i asp. Anety Fabisiak-Wydurskiej z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim,
 • Alicji Nojszewskiej-Rydlińskiej lekarzowi pediatrze.

Raz jeszcze dziękujemy uczestnikom za liczne przybycie oraz prelegentom za przekazanie ciekawych i ważnych informacji.

Warto podkreślić, że konferencja jest częścią większego projektu Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, który ma na celu wypracowanie odpowiednich procedur w placówkach oświatowych, aby pomoc dla dzieci i młodzieży była bardziej efektywna.

Kampania „Daj życie” – transplantologia w Polsce

Kampania „Daj życie” – transplantologia w Polsce

26 stycznia 1966 roku w naszym kraju przeprowadzono pierwszy udany przeszczep nerki.

W Polsce panuje przekonanie, że to rodzina decyduje o przeszczepieniu narządów zmarłego krewnego, co nie znajduje potwierdzenia w treści obowiązujących przepisów polskiego prawa. Niekiedy tylko osoba bliska zmarłego informuje personel medyczny o tym, czy zmarły wyraził za życia sprzeciw na pośmiertne pobranie jego narządów.

Należy podkreślić, że w Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie, co reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 grudnia 2006 roku. Oznacza to, że można pobrać organy od zmarłej osoby, jeśli nie wyraziła ona sprzeciwu (osobiście lub listownie) w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. W praktyce decyzja ta jest zawsze konsultowana z rodziną.

Wielu obywateli jest przekonanych, że trzeba podpisać specjalne oświadczenie woli lub zarejestrować się w jakiejś bazie danych w celu wyrażenia zgody na pośmiertne oddanie narządów. Prawda jest taka, że nie ma w Polsce oficjalnego rejestru ,,zgody'' (jest tylko Centralny Rejestr Sprzeciwów), gdyż każdy z nas jest potencjalnym dawcą narządów, dopóki sam nie wyrazi sprzeciwu.

W 2021 roku w Polsce najmłodszy dawca miał 1,5 roku, a najstarszy miał 79 lat.

W województwie mazowieckim 47 osób pośmiertnie podarowało komuś swoje narządy. Na wspomnianym obszarze było 17 szpitali aktywnych w programie pozyskiwania narządów od zmarłych na 55 szpitali z potencjałem dawstwa (Poltransplant Biuletyn Informacyjny 2022, s. 10, 11, 16). Na dzień 31 grudnia 2O22 roku na przeszczepienie narządu oczekiwało w naszym kraju 1 856 osób (Statystyka prowadzona przez Centrum organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji ,,Poltransplant" w 2022 roku).

Każdy mieszkaniec Polski powinien być świadomy tego, jak temat transplantacji wygląda pod względem polskiego prawa. Powinniśmy informować rodzinę o swojej woli na temat ewentualnego pośmiertnego oddania narządów, by uniknąć w przyszłości potrzeby domniemywania czyjeś woli w przypadku niespodziewanej śmierci.

Według badań Centrum Badania Opinii Społecznej z 2016 roku 75% Polaków nie rozmawiało ze swoimi bliskimi na temat ewentualnego przeszczepienia narządów.

Niestety tylko 20% badanych osób wie, że w Polsce wystarczy brak sprzeciwu za życia, aby zostać pośmiertnie dawcą narządów (COBOS 2016 Postawy wobec transplantacji narządów, s. 4, 72-13).

Przedstawione informacje ukazują transplantologię od strony prawnej oraz statystycznej. Nikogo nie zmuszają do zmiany swojego światopoglądu. Decyzja o (nie)oddaniu po śmierci swoich narządów należy do każdego z nas. Poinformujmy bliskich o swojej decyzji! Jakakolwiek ona by nie była.

Pośmiertne oddanie narządów jest ostatnim, najcenniejszym darem, jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego spotu kampanii edukacyjnej w zakresie promocji idei dawstwa i transplantacji – „Daj życie- program zwiększenia liczby pobrań wielonarządowych w województwie mazowieckim”.

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją.

- ile osób w Polsce choruje na depresję?

- Ile osób na świecie choruje na depresję?

- jakie są objawy depresji?

- jak leczyć depresję?

- czy antydepresanty są uzależniające?

- jak pomóc osobie z depresją?

- czy depresja jest groźna?

- ile osób umiera na depresję?

- jakie są przyczyny depresji?

Na te i inne pytania odpowiedzi odnośnie choroby, jaką jest DEPRESJA - znajdziesz w poniższym materiale lub pod linkiem: https://youtu.be/J9fvjSN_KgM

W Polsce na depresję choruje ok. 1,5 miliona osób. Na świecie, zgodnie z danymi WHO, ta liczba przekroczyła już 350 milionów. To najczęściej spotykane zaburzenie psychiczne.

Depresja to nie „lenistwo” ani „gorszy moment”. To choroba, przez którą każdego dnia życie traci aż 3 800 osób! Dlatego pod żadnym pozorem nie można jej lekceważyć. Na stronie www.wyleczdepresje.pl znajdują się materiały informacyjne o depresji młodzieńczej, poporodowej, osób w podeszłym wieku, itd.. Warto skorzystać.

Wykrycie oznacza życie

W lutym obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jest to okazja do zwrócenia uwagi na ogromną rolę działań prewencyjnych i profilaktyki nowotworów, zadbania o własne zdrowie, zwiększenia świadomości dotyczącej chorób nowotworowych.

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości, która towarzyszy kobietom w tych trudnych chwilach oraz aktywnie działa na rzecz profilaktyki nowotworów, przygotowała e-booki o tematyce zdrowotnej. Mają za zadanie wspierać w wyrobieniu nawyku dbania o własne zdrowie, odczarować tabu dotyczące chorób ginekologicznych i tabu związanego z życiem intymnym po chorobie onkologicznej, a także pokazać, że postęp w zakresie leczenia nowotworów pozytywnie wpłynął na statystyki i daje szansę nawet na całkowite wyleczenie.

Ponadto organizacja oferuje infolinie wsparcia: emocjonalnego, psychologicznego i prawnego.

Więcej informacji na stronie: https://www.kwiatkobiecosci.pl/

Podaj dalej zdrowie… i weź udział w Loterii

Badania profilaktyczne mogą uchronić nasze zdrowie, a nawet uratować życie. W programie Profilaktyka 40 PLUS możemy wykonać całe spektrum badań, które ocenią stan naszego zdrowia. Dodatkową zachętą do badań jest startująca 1 lutego loteria. Pula nagród to 3,5 mln zł!

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dostępnych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Jego pomysłodawcą i patronem jest Ministerstwo Zdrowia. Program rozpoczął się 1 lipca 2021 roku. W związku z jego wagą społeczną został przedłużony do końca 2023 roku.

Jakie badania?

Badania profilaktyczne dostępne w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS są podzielone na trzy pakiety: dla kobiet, dla mężczyzn oraz wspólny.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera następujące badania:

 • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
 • stężenie poziomu glukozy,
 • oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
 • kreatynina,
 • badanie ogólne moczu,
 • kwas moczowy,
 • krew utajona w kale.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn jest wzbogacony o badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Natomiast pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn obejmuje:

 • pomiar ciśnienia tętniczego,
 • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
 • ocena miarowości rytmu serca.

Jak zapisać się na badania?

Skorzystanie z programu Profilaktyka 40 PLUS jest bardzo proste. Aby zapisać się do programu, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji gabinet.gov.pl, należy wypełnić prostą ankietę - podać informacje dotyczące swoich parametrów ciała, takich jak waga i wzrost, oraz odpowiedzieć na pytania. Dzięki temu możliwe będzie indywidualne dopasowanie pakietu badań profilaktycznych do potrzeb, płci oraz zidentyfikowanych czynników ryzyka.

Po wypełnieniu ankiety otrzymamy e-skierowanie, które umożliwi skorzystanie z badań w ramach programu. Każda osoba po 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu diagnostycznego obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. E-skierowania na badania nie trzeba drukować ani pobierać z Internetowego Konta Pacjenta.

Ostatni krok to zapisanie się na bezpłatne badania profilaktyczne w placówce realizującej program.

Jak i kiedy zgłosić się do loterii?

Zgłosić do loterii możesz się:

 • poprzez konto IKP (https://pacjent.gov.pl/),
 • na Infolinii DOM +48 22 735 39 53 w godzinach od 8:00 do 20:00,
 • przy pomocy Twojego lekarza.

Termin dokonania rejestracji oraz zbierania losów w loterii Profilaktyka 40 PLUS: od dnia 01.02 do 31.05.2023 roku.

Terminy losowań:

 • 15 lutego 2023
 • 8 marca 2023
 • 29 marca 2023
 • 19 kwietnia 2023
 • 16 maja 2023
 • 7 czerwca 2023

Wyniki losowań w postaci: imienia, pierwszej litery nazwiska oraz czterech pierwszych cyfr numeru telefonu uczestników, których losy zostały wylosowane jako zwycięskie oraz rezerwowe, zostaną ogłoszone na stronie loterii - http://podajdalejzdrowie.pl/ w dniu każdego losowania po jego zakończeniu. Lista zwycięzców natomiast, zostanie zamieszczona na stronie loterii, po zakończeniu procesu weryfikacji.

Jak zdobywać losy?

 1. Wypełnij ankietę - za wypełnienie ankiety w ramach Programu 40+ otrzymasz 1 los w loterii.
 2. Wykonaj wszystkie badania - za wykonanie wszystkich badań diagnostycznych ze skierowania otrzymasz aż 5 losów.
 3. Wykonaj badania w ciągu 30 dni od skierowania - jeśli wykonasz badania w ciągu 30 dni od daty otrzymania skierowania - podwoimy wszystkie Twoje losy!

Jakie nagrody w loterii?

 • 720 x Karta podarunkowa elektroniczna Decathlon o wartości 500 PLN
 • 492 x Karta podarunkowa 4F o wartości 500 PLN
 • 720 x Karta podarunkowa elektroniczna Krukamo wartości 500 PLN
 • 660 x Karta podarunkowa elektroniczna Intersport o wartości 500 PLN
 • 150 x e-Voucher Yasumi o wartości 2000 PLN
 • 150 x Karta podarunkowa Instytut / Salon Dr Irena Eris o wartości 2000 PLN
 • 150 x Karta Medicover Sport o wartości 2000 PLN
 • 480 x Xiaomi Smart Band 7 Pro
 • 480 x Wyciskarka wolnoobrotowa TEFAL ZC150838 Juiceo
 • 150 x Smartwatch Garmin
 • 150 x Bieżnia domowa
 • 150 x Karta podarunkowa elektroniczna SPA Dreams 2000 PLN
 • 12 x Rower miejski Dual Sport 2 Equipped z niskim przekrokiem Gen 4

Więcej informacji pod adresem: https://www.podajdalejzdrowie.pl/.

 • autor: Organizator loterii Nofsza Sp. z o.o.

DEPRESJA – przyczyny, objawy, jak sobie z nią radzić?

Dla osób borykających się z depresją powstał Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. Program na lata 2022 – 2024 adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 21 roku życia. Udział w nim jest bezpłatny.

Zakłada przeprowadzenie badania przesiewowego w kierunku wykrycia depresji, u wszystkich uczestników, którzy spełnią określone kryteria kwalifikacji. U osób z pozytywnym wynikiem badania planuje się przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą, sesji terapeutycznych (maksymalnie 25 sesji) oraz podsumowanie terapii. Uczestnikom z negatywnym wynikiem badania przesiewowego zaproponowany zostanie dobrowolny udział w edukacji zdrowotnej z zakresu profilaktyki depresji.

Dodatkowo przeprowadzone zostaną szkolenia dla kadry pedagogicznej z terenu województwa mazowieckiego. Ich uczestnikom przekazywane będą informacje dotyczące m.in. specyfiki zaburzeń depresyjnych, stresu w szkole zarówno podczas nauczania stacjonarnego jak i zdalnego występującego wśród dzieci i młodzieży, skuteczności odpowiednio wcześnie podjętego leczenia depresji. W ramach edukacji omówiona także zostanie kwestia reagowania i możliwości pomocy uczniom, u których zaobserwowane zostaną niepokojące zachowania.

Z pomocy można skorzystać w poniżej ujętych lokalizacjach:

 • DOM-MED Dominika Sutnik

DOM-MED Dominika Sutnik, ul. Prądzyńskiego 4/34, 07-410 Ostrołęka

 • Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota

Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna, ul. Sosnkowskiego 18, 02-495 Warszawa

Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna ul. Skarżyńskiego 1, 02-377 Warszawa

Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna, ul. Szczęśliwicka 36, 02-353 Warszawa

 • "RADOMEDICA" Sp. z o.o.

Przychodnia Radomedica, ul. Olsztyńska 39, 26-600 Radom

 • Fundacja Nie Widać Po Mnie

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Wołodyjowskiego 74, 02-724 Warszawa;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Kondratowicza 18/414, 03-242 Warszawa;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Sarmacka 5a /U6, 02-975 Warszawa -Wilanów;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Narwik 12/U4, 01-471 Warszawa - Bemowo;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Kleszczowa 3a, 02-485 Warszawa Włochy;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Ks. Skorupki 23a, 05-120 Legionowo;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Szucha 11a /U2, 00-580 Warszawa;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Na Uboczu 28c lok U6, 02-791 Warszawa - Ursynów;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Kawcza 44, 04-152 Warszawa - Praga;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Powstańców Warszawy 3, 05-400 Otwock

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Wołodyjowskiego 74, 02-724 Warszawa;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Szucha 11a /U2, 00-580 Warszawa.

 • Instytut Psychiatrii i Neurologii

Przychodnia Specjalistyczna, ul. Sobieskiego 9, 02-957 Warszawa

 • Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, ul. Koszykowa 79b, 02-008 Warszawa;

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, ul. 3-go Maja 127, 05-420 Józefów.

 • Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A.

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, ul. Sue Ryder 1, 05-510 Konstancin-Jeziorna

 • Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO Sp. z o.o.

Psychoklinika Oddział Warszawa Białołęka, ul. Fleminga 29, 03-716 Warszawa

Psychoklinika Oddział Warszawa Bielany, ul. Heroldów 19A, 01-991 Warszawa

Psychoklinika Oddział Legionowo, ul. Tęczowa 5A, 05-123 Chotomów

 • Novam Sp. z o. o

Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31, 03-815, Warszawa.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: https://zdrowemazowsze.mazovia.pl/dzialania-z-zakresu-zdrowia-publicznego/programy-polityki-zdrowotnej/profilaktyka-zaburzen-depresyjnych-wsrod-dzieci-i-mlodziezy.

Diety – sprawdzone przepisy podane w nowy sposób

Portal Diety NFZ powstał w celu promowania zdrowego odżywiania, które jest kluczowe dla zachowania zdrowia. W portalu Diety NFZ promowane są zdrowe nawyki żywieniowe, jest on również wsparciem dla osób z różnymi chorobami przewlekłymi w wyborze odpowiedniego menu. Z portalu korzysta już ponad pół miliona użytkowników.

Dlaczego warto założyć konto?

 • Będziesz mieć dostęp do planów żywieniowych (nazywanych też jadłospisami lub dietami) ułożonych przez profesjonalnych dietetyków.
 • Otrzymasz jadłospisy, które bazują na łatwo dostępnych produktach spożywczych.
 • Poznasz przepisy na proste i szybkie w przygotowaniu dania.
 • Automatycznie wygenerujesz listę zakupów potrzebnych do przygotowania posiłków i odznaczysz produkty, które już masz w domu.

Na portalu Diety NFZ znajdziesz:

 • Przykładowe 3-dniowe plany żywieniowe, które możesz pobrać bez zakładania konta.
 • Spersonalizowane 28-dniowe plany żywieniowe (po zarejestrowaniu się) oparte na diecie DASH: hashimoto, cukrzyca, senior, nadwaga i otyłość, wege+ryby, depresja, zaparcia, nadciśnienie, rodzina (plan żywieniowy dla całej rodziny) i classic.
 • Możliwość indywidualnego doboru planu żywieniowego do preferencji użytkownika.
 • Filmy z poradami żywieniowymi i przepisami.
 • Trafne porady na temat zdrowego odżywiania.
 • Quizy o zdrowych nawykach.
 • E-booki z przepisami.

Portal dostępny jest pod adresem https://diety.nfz.gov.pl/. Uruchomiona została nowa wersja strony. Dzięki wprowadzonym zmianom korzystanie z portalu jest łatwiejsze i spełnia wymogi dotyczące dostępności cyfrowej. Używanie go jest całkowicie bezpłatne.

Potrzebujesz pomocy? - Informacja dot. przeciwdziałaniu samobójstwom

W sytuacjach trudnych, z którymi nie możemy sobie poradzić – tracimy nadzieję. Wtedy nierzadko przychodzą czarne myśli, rezygnacyjne, czasem samobójcze.

W Polsce każdego dnia umiera śmiercią samobójczą 14 osób, czyli około 5 tysięcy osób rocznie (najczęściej są to mężczyźni i osoby w wieku produkcyjnym 30-70 lat). Dużym problemem zdrowia publicznego są samobójstwa dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat. Śmiercią samobójczą ginie w Polsce ok. 100 nastolatków rocznie.

Samobójstwo to śmierć, której możemy zapobiec. Bądźmy wrażliwi na siebie nawzajem. Korzystajmy z pomocy specjalistów.

Gdy najdą cię myśli o odebraniu sobie życia albo znasz osobę zagrożoną samobójstwem, ZADZWOŃ:

 • 800 70 2222 – Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym (całodobowo)
 • 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (całodobowo)
 • 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci
  i Młodzieży (całodobowo)
 • 116 123 – Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych (codziennie od 14:00 do 22:00)
 • 112 – Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia

źródło: https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/

Dołącz do Dziennego Domu Opieki

Trwa rekrutacja do Dziennego Domu Opieki przy Nowodworskim Centrum Medycznym w Nowym Dworze Mazowieckim.

Kto może skorzystać z usług DDOM?

Z Dziennego Domu Opieki skorzystają osoby niesamodzielne, w szczególności osoby powyżej 65 lat, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.

Wsparcie w ramach DDOM kierowane jest do:

 • pacjentów bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej,
 • pacjentów, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego.

Ze względu na charakter opieki świadczonej w DDOM z pomocy wyłączone będą osoby korzystające ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz rehabilitacji leczniczej, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych, a także osoby w przypadku, których podstawowym wskazaniem do objęcia ich opieką jest zaawansowana choroba psychiczna lub uzależnienie (korzystające ze świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień).

Gdzie skorzystać z usług DDOM?

Placówka zlokalizowana jest w budynku szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim, przy ulicy Miodowej 2 i działa we wszystkie dni robocze, w godzinach od 8:00 do 16:00.

Jakie świadczenia medyczne dla uczestników DDOM?

Osoby zakwalifikowane do projektu będą objęte opieką:

 • lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
 • lekarza chorób wewnętrznych,
 • lekarza rehabilitacji,
 • opieką pielęgniarską i psychologiczną,
 • stałą rehabilitacją i terapią zajęciową.

W funkcjonowaniu w DDOM będą pomagać opiekunowie medyczni.

Posiłki i warunki uczestnictwa w DDOM

W ramach działania DDOM zapewnione zostaną posiłki tj.: drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Czas wsparcia to minimum 30 dni roboczych, maksimum 120 dni roboczych (zgodnie ze wskazaniami medycznego zespołu terapeutycznego).

Pobyt w placówce wiąże się z opłatą miesięczną w wysokości 300 zł.

Więcej szczegółów oraz dokumenty rekrutacyjne i regulamin funkcjonowania DDOM znajdują się na stronie internetowej Nowodworskiego Centrum Medycznego: https://e-portal.ncm.med.pl/2022/06/21/rekrutacja-do-dziennego-domu-opieki-medycznej-w-nowym-dworze-mazowieckim/. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie pod numerem 22 765 83 08.

Codzienne życie w DDOM

Obecnie w zajęciach realizowanych w DDOM bierze udział kilkunastu uczestników z różnych gmin. Uczestnicy mają wiele zajęć, wizyty lekarskie, rehabilitację, ale przede wszystkim spędzają wspólnie czas. Bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem — dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych — jest niezwykle cenny. Bliskość drugiego człowieka i jego dotyk stanowią często remedium w trudach życia codziennego. Pomiędzy kolejnymi zabiegami pacjenci rozwiązują wspólnie krzyżówki, rozmawiają, a także radzą się w różnych kwestiach.

Moje Fizjo+. Aplikacja, która pomoże Ci w walce z bólem kręgosłupa

Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił do pobrania aplikację Moje Fizjo+, która doraźnie ma pomóc w walce z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, barku i biodra.

Celem aplikacji jest przedstawienie ćwiczeń poprawiających elastyczność i siłę mięśni, co w połączeniu z automasażem, może złagodzić ból lub go wyeliminować.

Znajdziemy w niej:

 • materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów,
 • praktyczne wskazówki i porady od fizjoterapeutów,
 • testy dopasowujące poziom ćwiczeń,
 • plany ćwiczeń dla pięciu grup mięśniowych,
 • spersonalizowane zestawy ćwiczeń na każdy dzień,
 • instrukcję wideo do każdego z ćwiczeń.

Aplikację Moje Fizjo+ pobrać można z App Store albo Google Store. Więcej informacji na stronie mojefizjo.nfz.gov.pl.

Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób po 50 roku życia

Nasza Przychodnia zaprasza do skorzystania z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom realizowanym w ramach „Programu polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 50 roku życia z województwa mazowieckiego”.

Ze szczepień mogą skorzystać osoby powyżej 50 roku życia, mieszkające na terenie województwa mazowieckiego, które udzielą świadomej zgody na udział w programie oraz przejdą pozytywnie lekarskie badanie kwalifikacyjne.

O włączeniu do programu decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczepienie przeciwko inwazyjnym zakażeniom Streptococcus Pneumoniae dla osób dorosłych jest szczepieniem zalecanym, nieobowiązkowym.

Realizator:

Nasza Przychodnia

Ul. I. Paderewskiego 3B, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

Dane kontaktowe: 22 775 55 87; 731 100 837

e-mail: rejestracja@naszaprzychodnia.com 

Akcja "Daj życie"

Jak szacują lekarze, jeden dawca może ocalić życie nawet sześciu osobom, a innym czterem znacznie je wydłużyć. Transplantacja jest metodą leczenia umożliwiającą ratowanie zdrowia i życia ludzi. Polega na zastąpieniu niewydolnych narządów lub ich części, zdrowymi. Kampania „Daj życie” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego ma na celu promocję idei dawstwa i transplantacji, a co za tym idzie zwiększenie liczby pobrań wielonarządowych w województwie mazowieckim.

Według alarmujących statystyk, co pięć dni umiera w Polsce pacjent, który oczekuje na przeczep narządu. Na serce czeka się przeciętnie od 2 do 3 lat, nerki – 11 miesięcy, wątrobę – 6 miesięcy (stan na 2015 rok).

Z badań przeprowadzonych w październiku 2015 roku wynika, że 55 proc. Polaków świadomie zgadza się na pośmiertne dawstwo narządów, niestety jedynie 20 proc. z nich rozmawiało na ten temat z bliskimi. Choć prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli dawca nie wyraził sprzeciwu za życia, rodziny często nie wyrażają takiej zgody, a w wyniku złożenia pisemnego oświadczenia przez dwie osoby, w którym potwierdzą, że pacjent za życia nie zgadzał się na przeszczep, operacja nie może być przeprowadzona. Tym ważniejsze jest jasne zakomunikowanie własnej woli najbliższym oraz noszenie przy sobie oświadczenia, które potwierdza gotowość do bycia dawcą.

Zachęcamy do obejrzenia spotu pt. „Każde życie” stworzonego na potrzeby akcji „Daj życie” w serwisie Youtube.

 • autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, www.onet.pl, data: 2022-10-12

Szczepienia przeciwko grypie

Sprawdź gdzie możesz się zaszczepić przeciwko grypie

Od 1 września br. w placówkach medycznych m.in. w POZ oraz aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia została opublikowana lista placówek, w których można się zaszczepić. Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę.

Dla kogo darmowe szczepionki, a dla kogo ze zniżką?

Szczepionki przeciwko grypie dostępne są bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) dla kobiet w ciąży oraz seniorów w wieku powyżej 75 lat.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:

 • pacjenci 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogryp owych;
 • pacjenci powyżej 65 lat;
 • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.

Rekrutacja do Dziennego Domu Opieki

Rozpoczęła się rekrutacja do Dziennego Domu Opieki przy Nowodworskim Centrum Medycznym w Nowym Dworze Mazowieckim.

Z Dziennego Domu Opieki skorzystają osoby niesamodzielne, w szczególności do osoby powyżej 65 lat, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.

Wsparcie w ramach DDOM kierowane jest do:

 • pacjentów bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej,
 • pacjentów, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego.

Ze względu na charakter opieki świadczonej w DDOM z pomocy wyłączone będą osoby korzystające ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz rehabilitacji leczniczej, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych, a także osoby w przypadku, których podstawowym wskazaniem do objęcia ich opieką jest zaawansowana choroba psychiczna lub uzależnienie (korzystające ze świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień).

Placówka zlokalizowana jest w budynku szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim, przy ulicy Miodowej 2 i działać we wszystkie dni robocze, w godzinach od 8:00 do 16:00.

Osoby zakwalifikowane do projektu będą objęte opieką:

 • lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
 • lekarza chorób wewnętrznych,
 • lekarza rehabilitacji,
 • opieką pielęgniarską i psychologiczną,
 • stałą rehabilitacją i terapią zajęciową.

W funkcjonowaniu w DDOM będą pomagać opiekunowie medyczni.

W ramach działania DDOM zapewnione zostaną posiłki tj.: drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Czas wsparcia to minimum 30 dni roboczych, maksimum 120 dni roboczych (zgodnie ze wskazaniami medycznego zespołu terapeutycznego).

Pobyt w placówce wiąże się z opłatą miesięczną w wysokości 300 zł.

Więcej szczegółów oraz dokumenty rekrutacyjne i regulamin funkcjonowania DDOM znajdują się na stronie internetowej Nowodworskiego Centrum Medycznego.

 

Tydzień Świadomości Czerniaka

Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, który rozpoczął się 17 maja.

Powiat nowodworski w roku szkolnym 2021/2022 w szkołach ponadpodstawowych, dla których jest organem prowadzącym, wspólnie ze Studenckim Kołem Naukowym Onkoma przy Klinice Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego, realizował Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka. W ramach programu 51 nauczycieli przeprowadziło 67 godzin wykładów na temat profilaktyki dla 1267 uczniów.

Zwieńczeniem programu jest Tydzień Świadomości Czerniaka. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” wraz z organizatorami zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich osób, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśl zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg

Otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego w Nowodworskim Szpitalu

Od listopada 2021 r. ruszają zapisy w nowo otwartej pracowni rezonansu magnetycznego. Został tam uruchomiony najnowszej generacji 1,5 - teslowy aparat rezonansu magnetycznego. W Nowodworskim Centrum Medycznym będzie wspomagać zaplecze diagnostyczne dla pacjentów Szpitala, ale również dla pacjentów prywatnych oraz wkrótce dla pacjentów chcących wykonać badanie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badania wykonywane są aparatem GE SIGNA EXPLORER, który daje możliwość wykonywania świetnej jakości badań podstawowych poczynając od głowy i kręgosłupa poprzez badania ortopedyczne wszystkich stawów oraz badania dynamiczne takie jak badanie jamy brzusznej, miednicy. Jego zaletą są badania najbardziej specjalistyczne jak spektroskopia czy badania naczyniowe. Badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne, nie wymaga promieniowania X, co daje pacjentowi komfort i bezpieczeństwo podczas badania, dzięki temu lekarze mogą postawić szybką diagnozę. 

Zapisy pod numerem telefonu 23 661 84 20. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej www.rezonansciechanow.pl.

 • W pomieszczeniu maszyna rezonansu magnetycznego, na suficie grafika z komsonautą
 • autor: Rezonans Ciechanów

Zmiana w pracy Nowodworskiego Centrum Medycznego.

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego z dnia 29.10.2021 r.  szpital powiatowy będzie realizował świadczenia opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Od 8 listopada praca Nowodworskiego Centrum Medycznego będzie wyglądała następująco:

 • Oddział Ginekologiczno-Położniczy – będzie przyjmował pacjentki z oznaczonym negatywnym wynikiem badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
 • Oddział Dziecięcy - będzie przyjmował dzieci z oznaczonym negatywnym wynikiem badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
 • Oddział Chirurgii Ogólnej - będzie przyjmował pacjentów z oznaczonym dodatnim wynikiem badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
 • Oddział Chorób Wewnętrznych – będzie przyjmował pacjentów z oznaczonym dodatnim wynikiem badania w kierunku SARS-CoV-2.

Podmiot leczniczy zapewniać będzie 68 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 9 łóżek intensywnej terapii.

Jednocześnie zapewniamy, że w szpitalu utrzymany nadal będzie reżim sanitarny i wszelkie środki ostrożności.

 • budynek szpitala z lotu ptaka

Nie daj się kleszczom!

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji rozpoczął przyjmowanie pacjentów w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego chorób odkleszczowych. Głównym celem projektu jest zmniejszenie zapadalności i poprawa wykrywalności boreliozy z Lyme oraz innych chorób przenoszonych przez kleszcze.

Kto może wziąć udział w programie?

W projekcie mogą wziąć udział:

 • Osoby w wieku aktywności zawodowej (minimum 15 lat) z woj. mazowieckiego i łódzkiego, w szczególności zamieszkujące regiony częstego występowania kleszczy i wykonujące zawody, które sprzyjają podwyższonemu ryzyku kontaktu z tymi pasożytami.
 • Pracownicy personelu medycznego – lekarze i pielęgniarki z placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, których siedziba znajduje się na terenie wyżej wskazanych województw.

Jak wziąć udział w programie?

Sprawdź czy może u Ciebie wystąpić choroba odkleszczowa.

 1. Czy w ciągu ostatnich 7 dni przebywałaś/eś w miejscu gdzie mogło dojść do ukąszenia przez kleszcza (las, łąka, park itp.)?
 2. Czy wystąpiły i samoistnie ustąpiły objawy grypopododne? (gorączka, ból mięśni, stawów)
 3. Czy zauważyłaś/eś u siebie charakterystyczną wspomnianą zmianę skórną w postaci powiększającej się plamy (rumień)?
 4. Czy zauważyłaś/eś u siebie charakterystyczną zmianę skórną w postaci bezbolesnego czerwonego guzka?

Jeśli udzieliłaś/eś przynajmniej dwóch pozytywnych odpowiedzi na powyższe pytania, powinnaś/eś zgłosić się na konsultację do lekarza realizującego program. Lista placówek POZ realizujących program: https://spartanska.pl/wp-content/uploads/lista_aktualnie_dzialajacych_placowek-1.pdf. Placówka wykona odpowiednie badania i wdroży leczenie bądź wyśle na dalszą diagnostykę do Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Wczesne wykrycie choroby odkleszczowej pozwoli Ci podjąć odpowiednie leczenie antybiotykowe i uniknąć problemów zdrowotnych.

Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej: https://niedajsiekleszczom.pl/, pod adresem e-mail: odkleszczowe@spartanska.pl lub telefonicznie: 22 670 91 55.

„Alzheimer – rozumiem – wspieram” – kampania informacyjna

Temat chorób otępiennych jest ważnym problemem społecznym. Dziś w naszym kraju ponad 500 tysięcy osób żyje z otępieniem, w tym 300 tysięcy z chorobą Alzheimera. Prognozy wskazują, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej. 

Rzecznik Praw Obywatelskich we współpracy z Alzheimer Polska – związkiem organizacji pozarządowych zajmujących się wspieraniem chorych żyjących z demencją i ich opiekunów uprzejmie zapraszają do zapoznania się z materiałami przygotowanymi w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Alzheimer – rozumiem – wspieram”. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat choroby Alzheimera i innych rodzajów otępienia (demencji) oraz o potrzebach osób chorych i ich opiekunów rodzinnych. Materiały zawierają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotycące choroby, przedstawiają informacje dotyczące stawiania diagnozy, leczenia, opieki oraz kwestii prawnych.

Szkoła rodzenia dla mieszkańców powiatu nowodworskiego

Drodzy przyszli rodzice z powiatu nowodworskiego! Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych zajęć szkoły rodzenia działającej w budynku przychodni przy ul. Paderewskiego 7 w Nowym Dworze Mazowieckim. Zajęcia przygotowujące kobiety w ciąży do porodu naturalnego oraz pełnienia roli matki, prowadzone są przez pracowników Nowodworskiego Centrum Medycznego. Szkolenie obejmuje część edukacyjną oraz zajęcia praktyczne. Informacje i zapisy: tel. 609 308 726, e-mail: szkolarodzenia.ncm@gmail.pl.

Strona na FB: Szkoła Rodzenia NCM

 • Plakat zawiera informacje o rodzaju zajęć oraz sposobie zapisów

Domowa Opieka Medyczna - zdalne monitorowanie stanu zdrowia

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 mogą skorzystać z programu Domowej Opieki Medycznej i przy pomocy specjalnego urządzenia - pulsoksymetru oraz aplikacji PulsoCare, monitorować swój stan zdrowia (tj. poziom saturacji krwi, tętno, temperatura, objawy choroby). Nadzór nad pacjentami będzie prowadzony przez Centrum Kontaktu, które będzie miało zdalny dostęp do danych pomiarów robionych przez pacjenta.

Kto może skorzystać z Domowej Opieki Medycznej?

 • Pacjenci z COVID-19 w wieku powyżej 55 lat - te osoby są automatycznie zakwalifikowane do programu. Po stwierdzeniu zakażenia Poczta Polska dostarczy pacjentowi pulsoksymetr,
 • Osoby poniżej 55 lat - mogą skorzystać z programu na dwa sposoby: wypełniając formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia (www.gov.pl - formularz PulsoCare) lub poprzez zgłoszenie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który jest zarejestrowany w systemie DOM.

Ważne numery telefonów:

 • Telefoniczna Informacja Pacjenta - 800 190 590,
 • Infolinia Techniczna: 790 544 988,
 • Infolinia Domowej Opieki Medycznej - 22 735 39 40.

Więcej informacji o programie, sposobie korzystania z urządzeń oraz materiały wideo znajdują się na stronie www.gov.pl - Domowa Opieka Medyczna - informacje.

 • Ulotka z informacjami o Domowej Opiece Medycznej
 • Ulotka z informacjami o Domowej Opiece Medycznej
 • autor: źródło: www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna/o-projekcie

Internetowe Konto Pacjenta - przydatne rozwiązanie w czasie pandemii

Szanowni Państwo, w związku z ograniczeniami w dostępie do świadczeń zdrowotnych wynikającymi z trwającej pandemii, przydatnym rozwiązaniem i ułatwieniem w uzyskaniu informacji o naszych świadczeniach bez wychodzenia z domu może okazać się Internetowe Konto Pacjenta.

Zachęcamy do skorzystania z usług IKP, które wprowadza szereg udogodnień, dzięki którym w łatwy sposób możemy np. odebrać e-receptę, e-skierowanie, sprawdzić możliwość zmiany lekarza POZ, uzyskać wynik testu na koronawirusa lub sprawdzić przepisaną dawkę leków.

Logowania na Internetowe Konto Pacjenta można dokonać na kilka sposobów:

 1. poprzez Profil Zaufany potwierdzający tożsamość - można go założyć bez wychodzenia z domu, link: pacjent.gov.pl - jak założyć Profil Zaufany,
 2. poprzez konto bankowe - pod linkiem: zaloguj się przez konto bankowe, możemy sprawdzić czy bank, z którego usług korzystamy, umożliwia logowanie się na IKP,
 3. poprzez e-dowód (dowód osobisty z warstwą elektroniczną) - do tego potrzebujemy czytnika karty lub specjalnej aplikacji na smartfony (eDO App),

Usługa IKP jest bezpłatna, a dzięki niej szybko, wygodnie i bezpiecznie uzyskamy dostęp do wielu informacji.

Więcej na ten temat znajdziecie Państwo pod linkiem: Internetowe Konto Pacjenta: pytania i odpowiedzi.

 • autor: źródło: www.pacjent.gov.pl
 • Strona internetowa z informacjami o Internetowym Koncie Pacjenta

Udary mózgu są większym zagrożeniem dla życia niż COVID-19

Udar mózgu to w Polsce przyczyna śmierci ok. 30 tys. osób rocznie i główny powód niepełnosprawności dorosłych Polaków. Jeżeli osoba z udarem szybko trafi na szpitalny oddział, ma szansę tego uniknąć. – Udar mózgu wciąż stanowi większe zagrożenie niż COVID-19 – podkreśla neurolog prof. Adam Kobayashi, kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii i Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru Mózgu, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

W tym roku po raz kolejny wystartowała kampania ALERT UDAROWY, która ma przypomnieć Polakom, jakie są charakterystyczne objawy udaru i jak na nie reagować.

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą chorobą w Polsce po chorobach serca i nowotworach. To też pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności osób po 40. roku życia.

Udar mózgu to stan zagrażający życiu, w którym liczy się błyskawiczna reakcja. Jeżeli osoba z udarem szybko trafi na szpitalny oddział, ma szansę uniknąć trwałych konsekwencji, niepełnosprawności, a nawet śmierci.

Kluczowe objawy udaru mózgu można zapamiętać, wykorzystując akronim słowa UDAR: U jak utrudniona mowa, D jak dłoń/ręka opadająca, A jak asymetria ust i R - jak reaguj natychmiast 999 lub 112. W przypadku zaobserwowania takich symptomów u siebie bądź innej osoby nie można ich zbagatelizować, zwłaszcza że udar mózgu nie boli, i należy bezwzględnie, jak najszybciej wezwać pogotowie.

Do udaru niedokrwiennego mózgu, czyli jego częściowego obumarcia w wyniku zatrzymania dopływu krwi, dochodzi w Polsce statystycznie co 6,5 minuty, czyli u 220 osób dziennie. Błędnie uważa się, że problem dotyczy głównie osób starszych, bo udar może wystąpić u każdego, bez względu na wiek. Ryzyko znacznie zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, wysoki cholesterol czy migotanie przedsionków, ale też niezdrowy tryb życia, w tym cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Więcej informacji na temat kampanii społecznej STOP UDAROM dostępnych jest na stronie: www.stopudarom.pl

 • autor: www.stopudarom.pl
 • Grafika kampanii społecznej Stop udarom - jak rozpoznać udar

Udary mózgu są większym zagrożeniem dla życia niż COVID-19

 • autor: www.stopudarom.pl

Intranet

Intranet

Logowanie do intranetu:

Stopka

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Przebudowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane zostało ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji

STAROSTWO POWIATOWE W NOWYM DWORZE MAZOWIECKIM
ul. Ignacego Paderewskiego 1B
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

tel. +48 22 765 32 00, fax. +48 22 765 32 91
sekretariat: tel. +48 22 765 32 90
e-mail: sekretariat@nowodworski.pl

Dane do faktur:
Powiat Nowodworski
ul. Ignacego Paderewskiego 1B
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
NIP 531-16-88-975

Kliknij w tekst aby zobaczyć INNE KONTAKTY

Starostwo Powiatowe korzysta z platformy ePUAP i posiada następujące skrytki:

 • /124124/skrytka
 • /124124/skrytkaESP

Uwaga!
Aby można było złożyć wniosek, konieczne jest posiadanie konta użytkownika na platformie ePUAP - konto jest bezpłatne.

Deklaracja dostępności

Fotokod z danymi adresowymi i kontaktowymi

Starostwo Powiatowe jest czynne:

 • Poniedziałek 8.00 – 17.00
 • Wtorek – Czwartek 8.00 – 16.00
 • Piątek 8.00 – 15.00

Wydział Komunikacji i Transportu obsługuje w godzinach:

 • Poniedziałek 8.00 – 16.30
 • Wtorek – Czwartek 8.00 – 15.00
 • Piątek 8.00 – 14.00
 • Rejestracja pojazdów - tel. +48 22 765 32 84
 • Leasing - tel. +48 22 765 32 83
 • Prawa jazdy - tel. +48 22 765 32 82
 • Licencje - tel. +48 22 765 32 85

e-mail: komunikacja@nowodworski.pl

Informacje dotyczące przetwarzania danych

Administrator danych osobowych.

Administratorem Państwa danych osobowych będzie STAROSTA NOWODWORSKI z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Nowym Dworze Mazowieckim, przy ul. Ignacego Paderewskiego 1B.

Można się z nami kontaktować w następujący sposób:

 1. listownie: Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Ignacego Paderewskiego 1B, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
 2. za pośrednictwem platformy ePUAP:
 • /124124/skrytka
 • /124124/skrytkaESP

Inspektor ochrony danych

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych (IODO) poprzez e-mail na adres: iodo@nowodworski.pl.

Do Inspektora Ochrony Danych należy kierować wyłącznie sprawy dotyczące przetwarzania Państwa danych przez UODO, w tym realizacji Państwa praw.

Cele i podstawy przetwarzania

Będziemy przetwarzać Państwa dane osobowe w związku z realizacją obowiązku prawnego ciążącego na administratorze (art. 6 ust. 1 lit. c) oraz wykonywaniem przez administratora zadań realizowanych w interesie publicznym  lub sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi (art. 6 ust. 1 lit. e). 

Odbiorcy danych osobowych

Odbiorcami Państwa danych osobowych będą Minister Cyfryzacji w związku z zamieszczeniem formularza wniosku na platformie E-PUAP oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego w związku z korzystaniem z systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD).

Okres przechowywania danych

Będziemy przechowywać Państwa dane osobowe do chwili realizacji zadania, do którego dane osobowe zostały zebrane a następnie, jeśli chodzi o materiały archiwalne, przez czas wynikający z przepisów ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. 2018 r. poz. 217 ze zm.).

Prawa osób, których dane dotyczą

Zgodnie z RODO przysługuje Państwu:

 1. prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii;
 2. prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych;
 3. prawo do usunięcia danych osobowych, w sytuacji, gdy przetwarzanie danych nie następuje w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisu prawa lub w ramach sprawowania władzy publicznej;
 4. prawo do ograniczenia przetwarzania danych;
 5. prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych;
 6. prawo do wniesienia skargi do Prezes UODO (na adres Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00 - 193 Warszawa)

Mapa powiatu nowodworskiego

[obiekt mapy] Mapa powiatu nowodworskiego
[obiekt mapy] Mapa powiatu nowodworskiego

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.

Dodatkowe opcje