Badania „NIE nowotworom u dzieci” po raz kolejny w powiecie nowodworskim
Fundacja Ronalda McDonalda i Samorząd Powiatu Nowodworskiego zapraszają na bezpłatne profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, zamieszkałe na terenie powiatu nowodworskiego. Badania odbędą się w dniach 29 – 30 czerwca 2023 r. (czwartek – piątek) na parkingu przed Starostwem Powiatowym w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Ignacego Paderewskiego 1B. Obejmują narządy wewnętrzne jamy brzusznej i układ moczowo-płciowy.
Badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Ich celem jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Czas potrzebny na badanie w Ambulansie to około 15 minut. Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu badania rodzice otrzymują wynik oraz, jeśli jest taka potrzeba, poradę lekarską.
Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer 664 492 475 w dniach 19 – 20 czerwca 2023 r. (poniedziałek – wtorek) w godzinach 8:00 – 16:00. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.
Przygotowanie Dziecka do badania USG
Noworodki, niemowlęta, dzieci do 2-go roku życia:
- Nie wymagają szczególnego przygotowania, nie ma konieczności stosowania diety przed badaniem. Wskazane jest nakarmienie dziecka zgodnie z jego rytmem posiłków, jeśli to możliwe 1-2 godziny przed badaniem.
Dzieci w wieku przedszkolnym:
- W przeddzień i w dniu badania nie podajemy dziecku surowych owoców, warzyw, napojów gazowanych, pokarmów wzdymających, stosujemy dietę lekką.
- Dziecko nie powinno przyjmować pokarmów ok. 4 godziny przed badaniem.
- Ok. 2 godziny przed badaniem podać dziecku 250 ml wody niegazowanej, herbaty. Nie podawać soków owocowych.
- W dniu badania dziecko powinno się wypróżnić.
NIE DAJ SIĘ OSTEOPOROZIE – podsumowanie akcji
Za nami badania w ramach akcji NIE DAJ SIĘ OSTEOPOROZIE. Wykonano łącznie 570 badań, z czego aż 414 wyników nie mieściło się w ustalonych normach. Stwierdzono 186 odchyleń na 284 przeprowadzonych badań poziomu wapnia całkowitego i 228 odchyleń na 286 przeprowadzonych badań poziomu witaminy D3 metabolit 25(OH).
Te zatrważające wyniki powinny skłonić nas do refleksji nad stylem życia, dietą oraz codzienną profilaktyką zdrowotną. Sugerować mogą konieczność poszerzenia diagnostyki pod kątem osteoporozy, osteomalacji, jak również innych chorób związanych z kośćmi.
Biorącym udział w badaniach serdecznie dziękujemy oraz zachęcamy do skonsultowania wyników ze swoim lekarzem rodzinnym i wdrożenia odpowiedniej suplementacji, leczenia bądź przeprowadzenia niezbędnych badań.
Informator dla rodziców i opiekunów dziecka z niepełnosprawnością
Na prośbę Zastępcy Dyrektora Wydziału Zdrowia publikujemy Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością.
- autor: www.mazowieckie.pl