Powiatowe Centrum Wolontariatu
Od 01 lipca 2011 r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Dworze Mazowieckim działa Powiatowe Centrum Wolontariatu w związku z realizacją projektu pn "Czas na aktywność" współfiansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem nowodworskiego wolontariatu jest rozszerzenie oferty PCPR poprzez wsparcie klientów pomocą wolontariuszy. Główne obszary działania wolontariuszy to pomoc dzieciom z rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo wychowawczych w odrabianiu lekcji, udzielanie korepetycji z matematyki i języka angielskiego a także pomoc osobom niepełnosprawnym w codziennym funkcjonowaniu.
Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinne, koleżeńskie lub przyjacielskie. Jest szansą dla każdego niezależnie od płci, rasy, narodowości, wyznania, przekonań politycznych, wieku czy stanu zdrowia, każdy ma prawo być wolontariuszem. Wolontariat daje szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, rozwinięcia zainteresowań, zdobycia doświadczenia w nowych dziedzinach, wywarcia wpływu na zmiany społeczne i szansę zaangażowania się.
- autor: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, A. Daniszewska
Wolontariat w warunkach epidemii
Epidemia wirusa COVID-19 oraz jej konsekwencje zmieniają sposób świadczenia wolontariatu oraz innych form pomocy osobom potrzebującym wsparcia. Te zmiany niosą za sobą nowe wyzwania dla organizatorów wolontariatu, wolontariuszy i osób korzystających z ich wsparcia, są jednak konieczne ze względów prawnych i zdrowotnych.
Kto to wolontariusz?
Wolontariuszem w ogólnym znaczeniu jest każda osoba fizyczna, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia pomaga innym. Jeżeli taka osoba działa samodzielnie, to sama ponosi całkowitą odpowiedzialność za swoje działania, także w kontekście bezpieczeństwa epidemicznego. Jeżeli jej pracę społeczną organizuje ktoś inny, na przykład pracodawca, to również on ponosi odpowiedzialność za działania wolontariuszy, w tym także odpowiednie przygotowanie ich do wykonywania pracy społecznej.
Część osób pomagających potrzebującym jest wolontariuszami w rozumieniu ustawowym. Oznacza to, że spełniają warunki określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej w skrócie nazywaną ustawą o pożytku). Podstawowym z nich jest to, że wolontariusz ustawowy nie działa samodzielnie, jego praca jest zlecona przez organizatora wolontariatu, np. ośrodek pomocy społecznej czy organizację pozarządową. Wskazówki dotyczą wszystkich wolontariuszy, zarówno ustawowych, jak i nie ustawowych.
Poradnik jest częścią Pakietu Wsparcia Antykryzysowego Programu „Działaj Lokalnie”. Publikacja do pobrania niżej.
- autor: Tomasz Schimanek