Herb i flaga

Herb powiatu nowodworskiego grafika
  • herb powiatu nowodworskiego

Opis herbu

W polu czerwonym mur srebrny z bramą oraz trzema basztami, pod którymi rzeka srebrna w pas. W prześwicie bramy chusta srebrna związana w krąg. Na środkowej, najwyższej baszcie orzeł srebrny ze złotą przepaską na skrzydłach oraz złotymi pazurami, dziobem i pierścieniem na ogonie. 

Herb powiatu odwołuje się do historii i tradycji tych ziem. Orzeł nawiązuje do historycznego herbu Mazowsza, który pojawił się w II poł. XIII w. i istnieje do dziś jako herb Województwa Mazowieckiego. Mur z basztami nawiązuje bezpośrednio do herbu stolicy powiatu, którego obecna wersja ustaliła się w XX w. Nałęcz w prześwicie bramy, ze względów kompozycyjnych został uproszczony i odwołuje się do Nałęcza Nowodworskich. Srebrna rzeka podkreśla położenie geograficzne w widłach Narwi i Wisły. Herb od 2004 r. jest symbolem powiatu nowodworskiego promującym jego walory i tradycje historyczne.

Flaga powiatu nowodworskiego
  • Flaga powiatu nowodworskiego

Opis flagi

Na płacie prostokątnym trzy pasy w proporcjach: dwa zewnętrzne koloru czerwonego o wymiarach 1/4 szerokości oraz środkowy koloru białego 1/2 szerokości, na którym herb powiatu umieszczony centralnie. Proporcja flagi 5:8.