Ogłoszenia

Zapewnienie dostępności przez organizacje pozarządowe

Zgodnie z ustawą o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz ustawą o dostępności cyfrowej, na wybrane organizacje pozarządowe nałożone są dodatkowe obowiązki. Mają one na celu ułatwianie codziennego funkcjonowania osobom ze szczególnymi potrzebami. Jako taką osobę rozumiemy każdego, kto ze względu na różne okoliczności, musi podjąć dodatkowe działania, aby jakąś barierę czy ograniczenie przezwyciężyć. Przykładami osób pokonujących bariery mogą być niepełnosprawni, którzy nie mogą odczytać treści umieszczonych na stronie internetowej, seniorzy, którzy mają problem z dotarciem do budynku czy kobiety w ciąży, które mają trudności w poruszaniu się po schodach. Zachęcamy do weryfikacji, czy Państwa organizacja, zgodnie z ww. ustawami, musi spełniać pewne wymogi dotyczące dostępności, na przykład budynku siedziby organizacji czy posiadanej strony internetowej.

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062)

Organizacje posiadające osobowość prawną, które są w ponad 50% finansowane ze środków publicznych lub spełniają pozostałe przesłanki z art. 3 ust. 3, zobowiązane są do realizowania zapisów tej ustawy. Wiąże się to m.in. ze składaniem raportu o stanie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (art. 11). Od 06.09.2021 r. nastąpi również zmiana w otrzymywaniu dotacji. Wszystkie organizacje pozarządowe realizujące zadania publiczne będą zobowiązane do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie realizacji tych zadań publicznych (art. 4). Ponadto, wszystkie organizacje pozarządowe powinny dążyć w prowadzonej działalności do zapewnienia dostępności (art. 5).
Treść ustawy dostępna w Internetowym Systemie Aktów Prawnych.
Pytania dotyczące zapisów ustawy należy kierować do Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej:

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 848)

Organizacje posiadające osobowość prawną, które są w ponad 50% finansowane ze środków publicznych lub spełniają pozostałe przesłanki z art. 2 ust. 3, zobowiązane są do realizowania zapisów tej ustawy. Ponadto, zgodnie z art. 2 ust. 5 organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej, działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym, również zobowiązane są do przestrzegania zapisów ustawy, jeżeli posiadają strony internetowe lub aplikacje mobilne, lub zarządzają elementami stron internetowych, lub aplikacji mobilnych zamieszczonymi w środowisku umożliwiającym zapewnienie dostępności cyfrowej treści.
Treść ustawy dostępna w Internetowym Systemie Aktów Prawnych.
Pytania dotyczące zapisów ustawy należy kierować do Wydziału Dostępności Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

Wstecz