AKTUALNOŚCI

Badania w kierunku przeciwciał IgG na COVID-19

Starosta Nowodworski informuje, że wspólnie z Zarządem Powiatu Nowodworskiego i we współpracy z Dyrekcją Nowodworskiego Centrum Medycznego podjął inicjatywę w zakresie umożliwienia wykonania badań w kierunku przeciwciał IgG na COVID-19.

Obecność przeciwciał w organizmie świadczy o przebytym zakażeniu COVID-19 zarówno u osób bezobjawowych, niepełnoobjawowych, jak i pełnoobjawowych. Proponowany test przeznaczony jest dla osób zdrowych, które chciałyby sprawdzić czy były wcześniej zakażone. Badanie zalecane jest także dla osób, które miały objawy infekcji górnych dróg oddechowych, kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Test na przeciwdziała mogą także wykonać osoby, które podejrzewają u siebie bezobjawowy przebieg zakażenia COVID-19.

Przeciwciała IgG są częścią układu odpornościowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest neutralizowanie drobnoustrojów (m.in. wirusów). Odgrywają kluczową rolę w obronie organizmu przed bakteriami i wirusami. Powstają na skutek kontaktu organizmu z zagrażającym mu drobnoustrojem. Tym samym potwierdzają przebyte zakażenie lub przyjęcie odpowiedniej szczepionki.

Czułość diagnostyczna testu (prawdopodobieństwo potwierdzenia kontaktu) wynosi ponad 93% po 10 dniach od wystąpienia objawów i aż 100% po 14 dniach od wystąpienia objawów. Producentem badania jest amerykańska firma Abbott Laboratories.

Koszt badania wynosi 70 zł dla mieszkańców powiatu nowodworskiego i legionowskiego oraz pacjentów zadeklarowanych do POZ w Nowodworskim Centrum Medycznym. Koszt dla pozostałych osób to 120 zł. Zebrane środki z badań zasilą fundusz szpitala. Opłatę można uiścić w rejestracji Przychodni Specjalistycznej przy ul. Paderewskiego 7 lub w kasie NCM przy ul. Miodowej 2, w godzinach 8.00-15:30.

Badania wykonywane są w Przychodni Specjalistycznej (ul. Paderewskiego w Nowym Dworze Mazowieckim) w godzinach 7.00-10.00. Wynik testu dostępny będzie w przeciągu kilku godzin – w formie e-mailowej (należy podać adres e-mail podczas rejestracji) lub poprzez odbiór osobisty w rejestracji Przychodni Specjalistycznej.

Zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest dla władz samorządowych priorytetem.

  • Badania na przeciwciała IgG
      [treść archiwalna]

Wstecz