AKTUALNOŚCI

Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu nowodworskiego

Przeszło 350 osób wzięło udział w tegorocznej kwalifikacji wojskowej organizowanej w powiecie nowodworskim. W podsumowaniu pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej wziął udział Starosta Nowodworski Krzysztof Kapusta oraz Wicestarosta Paweł Calak. 

Kwalifikacja wojskowa organizowana jest co roku, a jej celem jest określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez Obywateli RP.

Prace Powiatowej Komisji Lekarskiej trwały od 5 do 22 marca br. W całym powiecie wezwano do stawiennictwa prawie 400 osób. To głównie mężczyźni urodzeni w 2005 roku, ale także przedstawiciele starszych roczników, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej lub zostali wcześniej uznani za czasowo niezdolnych do służby wojskowej. Ostatecznie do kwalifikacji stawiło się 95 % tzw. rocznika podstawowego, co stanowi bardzo wysoki odsetek stawiennictwa. Oprócz mężczyzn do kwalifikacji wojskowej stawiło się także 12 kobiet posiadających bądź zdobywających wykształcenie w dziedzinach potencjalnie przydatnych dla obronności państwa. 

Podczas kwalifikacji obecni byli także przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Ochota oraz żołnierze z okolicznych jednostek, którzy udzielali obszernych informacji na temat możliwości podjęcia służby wojskowej.

  • starosta, wicestarosta dziękują komisji za przeprowadzenie kwalifikacji
  • osoby na sali, komisja kwalifikacyjna

Wstecz